NORAS – MANO ILIUZIJA?!

Jūs tvirtai tikite tuo, kad tai, kaip gyvenate, ką veikiate, kaip matote pasaulį etc., yra Jūsų norų rezultatas. Pasitikrinkite!

Manipuliacija ir įtakojimas – kas tai?

Manipuliacijos atveju siekiama užslėptai valdyti individą ar jų grupę; jos gavėjas elgiasi ar jaučiasi norimai, neturėdamas tam racionalaus paaiškinimo. Įtakojimas – tai argumentų jausenai ar elgesiui įdiegimas suformuojant norimą nuostatą siekiant tam tikro tikslo. Klasikinis manipuliacijos pavyzdys – hipnozė, kurią naudoja neurolingvistinio programavimo atstovai. Reklamos su nuostatų formavimo turiniu – įtakos darymo (įtakojimo) iliustracija. Nesunku manipuliuoti vaikais ir neišprususiais, mažesnio sąmoningumo žmonėmis, kurie nesuvokia ar menkai suvokia save ir aplinką, su tuo susijusius dėsnius bei mechanizmus. Manipuliantas turi puikiai pažinoti savo tikslinę grupę, kad galėtų optimaliai numatyti ir kad jam pavyktų pasiekti tikslą. Įtakojimas skirtas labiau išprususiam individui. Jo atveju arba formuojama nauja nuostata, arba esama keičiama į norimą. Prisiminkime banko kortelių pradžią Lietuvoje. Tai buvo pas mus absoliuti naujovė XX amžiaus paskutiniame dešimtmetyje. Startavus šiam projektui bankų darbuotojus buvo apėmusi neviltis, nes žmonės atmesdavo siūlomą produktą. Kaip yra dabar? Banko kortelę turi beveik kiekvienas dirbantis asmuo. To pasiekta suformavus tinkamą nuostatą įtikinėjimo būdu. Manipuliacijos atveju ieškoma, kaip gudrumu atvesti žmogų į tikslą, jį ten priviliojant dėl gretutinių dalykų, todėl būtinas kruopštus kito asmens išstudijavimas; tai – tarsi žaidimas šachmatais, numatant varžovo elgesį ir įstumiant jį į sau norimą situaciją. Naudojant įtikinėjimą ieškoma argumentų suformuoti ar pakeisti asmens nuostatą, kurios pasekoje individas pats nueis į tikslą; nuostatos formavimas gali užtrukti laike.

Norint atpažinti, būtina susipažinti

Norint išmokti apsisaugoti reikia pirmiausia jas, manipuliavimo ir įtakojimo strategijas bei technikas, žinoti. Yra betgi keletas pagalbų. Pirmoji vadinasi “kažkas ne taip”. Net jei atrodo, kad viskas gerai ir nėra pagrindo abejoti, šovus šiai minčiai būtina išjungti automatinį režimą ir kruopščiai pasitikrinti. Dideli darbų srautai, laiko stygius tuoj pat primena apie save, tuoj pat randame pateisinimą, kad viskas čia gerai, nes mes taip nenorime gaišaties ir rūpesčių.. tačiau sustoti ir pasitikrinti būtina, jei nesate neurotiškas, viskuo abejojantis žmogus. Neseniai vienas pirkėjas gavo elektroniniu paštu apmokėjimo dokumentą su kitoje šalyje nurodyta privataus asmens banko sąskaita. Pasirodė keista, bet ką gali žinoti – gal tai atstovas, kuris turės perkančiajam atsiųsti prekę?.. Kai pinigai buvo pervesti, paaiškėjo, kad tai – apgaulė. Mes norime gyventi beproblemiame pasaulyje ir nekreipiame dėmesio į tokius signalus, kurie tarsi neturi konkretaus pagrindo. O reikėtų.
Kita pagalba – emocinis fonas. Jei susitikimo pabaigoje Jūsų nuotaika ženkliai (ne truputį, bet ženkliai) geresnė nei susitikimo pradžioje, yra didelė tikimybė, kad Jus apsuko aplink pirštą.

Kūno kalba – manipuliavimo įrankis ir detektorius

Kūno kalba – tai papildoma informacija apie kitą asmenį. Kūno kalbos įvaldymas – tai išprusimo ženklas. Ir atvirkščiai – kūno kalbos neįvaldęs žmogus yra naivesnis, lengviau nuskaitomas ir patenka į rizikos grupę būti valdomas. Mokėti kūno kalbą – tai toks pats privalumas kaip mokėti užsienio kalbą. Man asmeniškai kūno kalbos įvaldymas yra išprusimo požymis. Tai pirma. Na, o antra, kokiu tikslu ji naudojama – sukurti tam tikrą įspūdį, atmosferą ar gal apgauti?.. Kūno kalbos neįvaldęs žmogus atviriau nuskaitomas, pvz., išgyvenamas jaudulys, neužtikrintumas, priešiškumas neturintiems kūno kalbos valdymo įgūdžių bus matomas aplinkiniams.

Pažeidžiamiausios poveikio grupės

Įtakojimas vyksta per nuostatų formavimą ar keitimą. Vaikas yra tarsi tabula rasa – jokių taisyklių, jokių vertybių, jokių nuostatų ar stereotipų. Ką suformuosime, tą ir turėsime. Alkoholio, narkotikų, psichotropinių vaistų paveiktus žmones taip pat nesunku įtakoti. Ir, atvirkščiai, kuo tvirtesnis savo vidumi (vertybės, nuostatos, taisyklės, norai, tikslai) bei kuo daugiau išprusęs žmogus, tuo jis sąmoningesnis ir mažiau paveikus išorinėms manipuliacijoms ar įtikinėjimams.

Pabandyk pats!

Norint užsitikrinti kito žmogaus teigiamą atsakymą į užduotą klausimą ar prašymą būtina jį pažinti.
Jei tai išprusęs žmogus, žaidimai su technikomis gauk du “taip”, o trečias seks automatiškai, nesuveiks, tačiau didelė tikimybė, kad suveiks “.., nes” technika: “parašyk pasiūlymą “XYZ” įmonei, nes jie ketina rytoj ryte apsvarstyti visus gautuosius”. Tyrimai rodo, kad toks prijungtas paaiškinimas padidina teigiamo atsakymo tikimybę. Tyrimais taip pat patvirtinta, kad pozityviu atsakymu būsite dažniau apdovanotas, jei nusišypsosite, jei kreipsitės vardu, jei … pasakysite nuoširdų komplimentą ar kažką duosite kitam, nes duoti kitam visuomet reiškia ir gauti.

 Aistė Žemaitytė

Norite gauti naujienas pirmi?

Užsiregistruokite najienlaiškiui!
Gausite prieigą prie naujausių įrašų ir jokių reklamų!

Kiti įrašai

2 min., Emocijų kontrolė